Ostatnia aktualizacja 25.06.2026
Będzie co testować. Valve udostępniło obraz instalacji swojego systemu operacyjnego do gier.
Z listy zmian zaciekawiło mnie następujące “Dodano wstępną obsługę uruchamiania jako guest na wirtualnej maszynie (sterowniki VirtIO).“.
Czyli mogę przetestować u siebie w QEMU (mam nadzieję).
Spróbuję znaleźć okienko czasowe i przetestować. Tryb desktop używa domyślnie protokołu Wayland (to display protocol który wypiera X11).
Dla większości znaczy to tyle, że jeżeli kupujesz sprzęt tylko do gier → nie musisz mieć windowsa jeśli nie potrzebujesz.
Popełnilem błąd, mogłem brać chromebooka …
EULA
“1.1 License Grant. Valve hereby grants, and by installing Steam Client you hereby accept, a limited, non-exclusive, non-redistributable, non-sublicenseable license to install and use Steam Client on your computers solely for your personal use.”.
Jeżeli będzie to fajnie działać a w trybie desktop będę mógł zainstalować coś z GOG Galaxy… to świetnie. Osobny system operacyjny do gier by się przydał.
Źródła
- “Why Valve Doesn’t Care About Selling Steam Machines”, Water CS2, https://www.youtube.com/watch?v=2VArYaoLrqg
- Wydarzenia w Steam Deck - Oficjalna strona Steam, https://store.steampowered.com/news/app/1675200/view/697641379212298072
- “Już dzisiaj premiera Steam Machine!”, Oficjalna strona Steam, https://steamcommunity.com/groups/steam_hardware/announcements/detail/68525711465487024
Notka do siebie
libvirt mimo wszystko będzie potrzebny. Bez CPU pinning nie będzie performance.
Głównie jest wspierany hardware z AMD, widocznie NVIDIA jeszcze tych nowych otwartych sterowników nie ma.