Ostatnia aktualizacja 25.06.2026

Będzie co testować. Valve udostępniło obraz instalacji swojego systemu operacyjnego do gier.
Z listy zmian zaciekawiło mnie następujące “Dodano wstępną obsługę uruchamiania jako guest na wirtualnej maszynie (sterowniki VirtIO).“.
Czyli mogę przetestować u siebie w QEMU (mam nadzieję).
Spróbuję znaleźć okienko czasowe i przetestować. Tryb desktop używa domyślnie protokołu Wayland (to display protocol który wypiera X11).
Dla większości znaczy to tyle, że jeżeli kupujesz sprzęt tylko do gier nie musisz mieć windowsa jeśli nie potrzebujesz.
Popełnilem błąd, mogłem brać chromebooka …

EULA

“1.1 License Grant. Valve hereby grants, and by installing Steam Client you hereby accept, a limited, non-exclusive, non-redistributable, non-sublicenseable license to install and use Steam Client on your computers solely for your personal use.”.

Jeżeli będzie to fajnie działać a w trybie desktop będę mógł zainstalować coś z GOG Galaxy… to świetnie. Osobny system operacyjny do gier by się przydał.

Źródła

Notka do siebie

libvirt mimo wszystko będzie potrzebny. Bez CPU pinning nie będzie performance.
Głównie jest wspierany hardware z AMD, widocznie NVIDIA jeszcze tych nowych otwartych sterowników nie ma.